Poďme spoločne preskúmať, či má veľkosť stoličky na sedenie nejaký zásadný vplyv.
Nie je stolička ako stolička
Najprv si objasníme, o akej stoličke je v tomto článku reč. Bavíme sa tu o pracovnej (kancelárskej) stoličke, ktorú väčšina z nás používa doma alebo v kancelárii pri dlhotrvajúcom sedení za počítačom. Niekoho môže zmiasť slovo „ pracovná, pretože na svojom počítači vo svojom voľnom čase hrá hry alebo sleduje seriály alebo správy, pričom vtedy aktuálne nepracuje. „Pracovnou stoličkou“ budeme nazývať stoličku, na ktorej sedíte za svojím počítačom po dobu viac ako 1 hod denne.
Konfekčná veľkosť, hmotnosť alebo výška?
Konfekčná veľkosť ľahko napovie, aký typ postavy máme. To však nie je pre veľkosť správnej stoličky vôbec rozhodujúce. Pre začiatok si stačí len objektívne priznať, či máme ideálnu konfekčnú postavu, alebo sme malí, veľkí, štíhli, plnoštíhli prípadne robustní. Základom výberu je skôr typ postavy než samotná hmotnosť a výška. Existujú ale aj ďalšie a dôležitejšie kritériá pre správnu voľbu veľkosti vašej stoličky.
Hmotnosť
Kvalitné pracovné ergonomické stoličky, najmä tie vo vyššej triede s cenou 400 – 600 €, sú väčšinou dostatočne odolné voči hmotnosti užívateľa. Najkvalitnejšie stoličky majú záťažové certifikáty od autorizovaných skúšobných ústavov a deklarujú tak maximálnu hmotnosť užívateľa, ktorú sú stoličky schopné dlhodobo zvládnuť. Je ale nutné rozlišovať výrobcom odporúčanú hmotnosť užívateľa a maximálnu konštrukčnú odolnosť, ktorá môže byť výrazne vyššia (až 200 kg). Všeobecne môžeme povedať, že ak hmotnosť užívateľa neprekračuje limit cca 110 kg, väčšina kvalitnejších pracovných stoličiek to konštrukčne bez problémov ustojí.
Pri hmotnosti užívateľa, ktorá prekračuje limit 110 kg, je nutné venovať oveľa väčšiu pozornosť konštrukčným parametrom a záťaži. Pri hmotnosti 130 kg a viac je už nevyhnutné hľadať stoličku s vysokou statickou a dynamickou odolnosťou, ktorá je deklarovaná certifikátmi od autorizovanej skúšobne. Je zrejmé, že s rastúcou váhou sa bude pravdepodobne zväčšovať aj veľkosť postavy, predovšetkým výška a šírka. Veľkú úlohu hrá tiež stabilita. Plastová sieťová stolička s váhou 10 kg asi ťažko zvládne potrebnú stabilitu pre 150 kg užívateľa – aj kedy reklama tvrdí, že zvládne.
Špáradlo slona určite neunesie.
Výška postavy
Jednoduché pravidlo hovorí, že čím je postava výraznejšie vyššia alebo naopak nižšia ako priemer populácie, tým bude hľadanie správnej veľkosti pracovnej kancelárskej stoličky ťažšie. Za priemer populácie je možné považovať výšku postavy medzi 165 – 185 cm. Problémom pri menších postavách bude príliš dlhé sedenie, šírka stoličky a výška operadla. Pravdepodobný problém pri vysokých postavách bude nedostatočná hĺbka sedu, nízka výška opierky chrbta a nedostatočný rozsah nastavenia dôležitých funkcií ako je podpierka v oblasti bedier a hlavy a pod. Dynamické sedenie so zmenou ťažiska vyžaduje správny rozsah protiváhy na prítlak opierky chrbta, čo môže predstavovať výrazný problém pri malých a vysokých postavách.
Niektoré reklamy sebavedome tvrdia, že ich stolička je vhodná pre výšku postavy 145 – 190 cm. Je to rovnaké, ako tvrdiť, že existuje univerzálna veľkosť oblečenia S -XXL.
Šírka ramien a bokov
Šírka ramien predstavuje optimálnu šírku medzi područkami pre správne podopretie. Širšie ramená ako boky charakterizujú športový typ postavy. Ak je možné područky vysunúť do strán (nastavenie šírky), nepredstavuje to žiadny problém. Užšie ramená než boky ale znamenajú väčšiu komplikáciu – sedadlo musí byť dostatočne široké a područky sú potom príliš ďaleko od seba. Tento nedostatok čiastočne kompenzuje funkcia vytáčania alebo posunutie područiek bližšie k telu. Šírka stoličky má rešpektovať šírku postavy a je pre voľbu správnej veľkosti pracovnej stoličky veľmi dôležitá.
Dĺžka končatín
Vysoká postava s dlhými končatinami potrebuje dlhšie sedadlo, vyššiu opierku chrbta, vyššiu výšku sedu a pozíciu poručiek viac vzadu. Menšia postava s kratšími končatinami potrebuje nižší, užší a kratší sed a menšiu výšku opierky chrbta. Najväčšiu výzvu predstavujú veľmi vysokí a extrémne štíhli užívatelia s extrémne dlhými končatinami. Veľmi častým problémom je tiež nedostatočná sila prítlaku opierky chrbta (alebo protiváha) a nevyhovujúca poloha resp. rozsah nastavenia podporných prvkov (područky, opierka bedier, opierka hlavy a pod.).
Stoličky na mieru
Nie je to rovnaké ako pri krajčírke, ktorá vám vezme miery a vyrobí vám sako presne pre vás. Stoličky NA MIERU ale i napriek tomu existujú. Niektorí špičkoví výrobcovia kvalitných zdravotných stoličiek pochopili potrebu ponúkať stoličky vyvinuté špeciálne pre malých, stredných a veľkých užívateľov. Takúto možnosť ale nečakajte pri najlacnejších stoličkách. Najmä pri otázke ergonomickej výbavy, zdravotnej prevencie, kvality spracovania a dlhodobej udržateľnosti až 10 rokov a viac, zvážte veľmi starostlivo výber svojej novej stoličky. Sedieť môžete i za relatívne málo peňazí. Otázka znie, za ako dlho budete potrebovať novú stoličku. A tiež aký bude prínos lacného riešenia pre dlhodobú ochranu vášho zdravia pri každodennom sedení za počítačom. Operáciu chrbta, bolestivé stavy a chronické problémy spôsobené nesprávnym sedením si určite nikto nepraje. Investícia do zdravia sa vždy vyplatí.
Správne nastavenie
Hoci máte správnu veľkosť stoličky so všetkými potrebnými ergonomickými funkciami, ak chcete mať pri sedení pohodu a osobný komfort, je nevyhnutné si svoju stoličku individuálne nastaviť. Pri výbere svojej novej stoličky si preto vždy overte, či má tiež dostatočný rozsah všetkých dôležitých polohovacích funkcií. Určite nesmie chýbať nastavenie hĺbky a výšky sedu, výšky opierky chrbta a bedier, maximálny rozsah polohovania područiek apod.